Gleznas stāsts
Šo darbu sāku gleznot 2021.gada nogalē. Tas bija emocionāls skatījums uz to, kā mainās pasaule Covid iespaidā. Pakāpeniski mēs - cilvēki, arī es, sākām pierast strādāt mājās, skatīties teātri, kino, klausīties koncertus mājās. Arī mākslas izstādes varējām skatīties mājās. Kādu brīdi radās sajūta, ka cilvēce pārtop par "pazemes civilizāciju", kam nav iemesla iziet saules gaismā, jo viss nepieciešamais ir nolikts priekšā. Šo sajūtu gleznā atspoguļo melnās, tukšās acis, kā divi bezdibeņi. Bet, cerībā, ka arī šis tumšais periods beigsies, plānoju darbam dot nosaukumu "Dzelmē atrastie dārgumi". Gluži kā zemūdens arheologi, pētnieki jūru dzelmēs atrod nogrimušas pilsētas, izceļot gaismā zudušos dārgumus.
Gleznas virziens sākotnēji bija uz augšu vērsts. No dzelmes, lēnām, pretī saulei. No tumsas uz gaismu.
Bet... 2022.gada 24.februarī sākās kars Ukrainā. Un glezna kardināli mainīja ideju, virzienu. Tas kļuva no gaismas uz leju, uz tumsu, uz bezdibeni. Un, atkal, melnās, tuksās acis, tās izteica patiesas šausmas un bezcerību. Gleznai devu nosaukumu "Vai tu kādreiz esi miris? Dzelmē krītošā spēle". Rūtaino dzīves spēles laukumu, uz kā mēs visi atrodamies un kopīgi grimstam, noliku priekšplānā. No rūtainā laukuma, uz augšu stiepjas gandrīz nemanāmas, melnas līnijas, pāri antīkajai sejai. Antīkā seja - tā ir mūsu vēsture.... Šīs līnijas ir tā smalkā, nojaušamā robeža, aiz kuras atpakaļceļa nav. Kurā pusē atrodas civilizācija?
Kādu laiku atpakaļ, lasīju Dzenbudistu stāstus. Nezinu kāpēc, atcerējos vienu no tiem. Atradu un izlasīju vēlreiz. Māceklis jautā dzen skolotājam vai var parunāt par nāvi? Skolotājs uzdeva pretjautājumu: —Vai tu kādreiz esi miris? Turpinājums stāstam interesants...
Tā radās nosaukums gleznai.
Gleznā ir manāma atsauce uz vienu citu manu grafikas darbu (domāju, Jūs to atradīsiet) "Tālās jūras pasakas"", kur ieliku stāstu par sultānu, kurš bija tikpat izcils sava laika virzītājspēks, kā iznīcības nesējs. Stāsts šeit!
Ar šīm paralēlēm gribu teikt, ka cilvēks, kā Dieva radījums ir skaists un reizē briesmīgs. Mēs esam spējīgi paveikt brīnumainas, skaistas lietas, esam spējīgi uz neizmērojamu dāsnumu un mīlestību. Riskējot ar dzīvību, esam spējīgi glābt dzīvības un kultūras vērtības. Tikpat spējīgi varam postīt, sagraut, iznīcināt ar vārdiem un darbiem. To visu pieredzam šodien, savā dzīvē, dažu gadu laikā.
Katras paaudzes dzīves laikā ir bijuši un, noteikti būs brīži, kad civilizācija pati sevi noliek uz naža asmens.
Par to ir šī glezna.
- 2022.gada maijā ar šo gleznu piedalījos Mākslinieku savienības galerijā, Rīgā, 11.novembra krastmalā, vizuālās mākslas izstādē "MĀKSLAS DIENAS 2022. KARŠ. UKRAINA".
Foto, info: ŠEIT!
- No 2022.gada augusta līdz 10.oktobrim, glezna bija apskatāma un izstādē mākslas galerijā "bazar't", Rīgā, Krasta ielā 46, TC MOLS 2 stāvā.
Foto, info: ŠEIT!
- No 2022.gada 29.oktobrim līdz 2023.gada 6.janvārim, šī glezna bija skatāma manā personālizstāde, Liepājā.
Foto, info: ŠEIT!
"Vai tu kādreiz esi miris? Dzelmē krītošā spēle". Eļļa, audekls. 79,5x50,5cm. 2022